Aknaid saab toonida nii autol kui majal

allikas: www.sakala.ajaleht.ee

Kaitseb lapsi ja lemmikloomi kuumuse eest

Toonitud klaasi kasutatakse neljal eesmärgil: kaitseks päikese, kuritahtlike võõraste pilkude ja klaasikildude eest ning disainielemendina.

Seadusega on lubatud autodel toonida vaid juhist tahapoole jäävate akende klaase, kuid sel juhul peavad autol olema küljepeeglid.

Autoklaaside toonimise ning turva- ja päikesekaitsekilede paigaldamisega tegeleva osaühingu CarLine juhataja Andrus Teider lükkab ümber väite, et nimetatud teenuseid kasutavad vaid vanemate autodega mööda linna ringi kihutavad rullnokad.

“Nemad üritavad pigem ise kuidagi selle tööga hakkama saada,” rääkis Teider. “Päris palju on klientide seas hoopis soliidseid uuemate autode omanikke.”

Üks olulisi toonimise põhjuseid on tema sõnul kaitse päikese ja sellega kaasneva kuumuse eest. Oluline on ka sõiduki sisemuse varjamine uudishimulike silmade eest, seda eelkõige juhtudel, kui autosse on jäetud väärtuslikke esemeid, näiteks tööriistu. Kui aga kile on auto värvi suhtes õigesti valitud, annab see ka sõiduki välimusele palju juurde.

Kuigi valida saab eri värvide vahel (sinakas, rohekas, must, neutraalne jne.), annavad süsimust ja ainult kergelt toonitud kile võrdse jahutusefekti.

Teideri sõnul kaitseb see auto salongi lisaks kuumusele ka pleekimise eest.

“Kui autos on näiteks väikesed lapsed või koduloomad, siis on kardinatega üks suur mässamine. Toonitud klaasi puhul jääb see ära ning sõita on palju meeldivam ja turvalisem,” rääkis Teider.

Kui mõni aeg tagasi ei suudetud kumeratele tagaakendele kilet ühes tükis panna ja kasutati ribasid, siis praegu pole see enam probleemiks. Kiled on ka kriimustuskindlad, nii et autoakende üles-alla kerimine ei riku neid.

Toonimise hind sõltub akna suurusest. Ruutmeeter maksab ilma käibemaksuta keskmiselt 800 krooni, garantii on aga põhimõtteliselt eluaegne. Ühele autole kulub aega umbes kuus tundi.

Toonida saab ka majaaknaid

Äride või eluruumide akende toonimiseks kasutatavate päikesekaitsekilede tööpõhimõte on sama: tõrjuda päikese kuumust ja eredat valgust, peegeldades seda tagasi.

“Lisaks kaitsele pleekimise eest hoiab toonitud kile suvekuudel ruumid jahedamana — temperatuur võib langeda kuni seitse kraadi,” rääkis Andrus Teider. “Talvel jällegi piirab kaitsekile toasoojuse läbi klaaside majast välja minekut.”

Et kile pannakse tavaliselt aknaklaasi sisemisele küljele, siis saab seda tööd teha aasta läbi. Akna hooldamist kaitsekile oluliselt ei muuda, seda ei tohi lihtsalt terava asja või kareda nuustikuga kraapida.

Valida on võimalik mitme värvitooni vahel, kaasa arvatud peegelkiled. Toonist hoolimata muutub pilt aknast välja vaadates vaid veidi tumedamaks, seevastu väljast sisse vaatamine on päevasel ajal raskendatud.

Päikesekaitsekile hind ilma käibemaksuta on 400 kr/m² ja garantii 5—10 aastat.

Kes soovib näha, kuidas see aknaklaasil välja näeb, võib vaadata uue turuhoone akna- või VTÜ Mööblikaupluse ukseklaase.

Turvakile pidurdab varga hoogu

Turvakile kaitseb inimesi ja nende vara ning selle tööpõhimõte on lihtne. Klaasile kleebitud tugev kile hoiab akna purunemise korral killud enda küljes.

Samal ajal takistab see vargaid, sest kiletatud klaasi lõhkumiseks kulub tunduvalt kauem aega. Andrus Teider tõi näiteks autodest jooksu pealt makke näppavad kurjategijad. “Turvakilega aknasse saab küll kangiga augu sisse lüüa, kuid terve tahvli purustamiseks kulub parasjagu aega ja vaeva.”

Autodel paigaldatakse turvakilesid eelkõige esimestele küljeakendele.

Samamoodi kaitseb turvakile ka majaaknaid.

“Aeg-ajalt kuuleme juhtumitest, kus vargad on öösel mõne kaupluse tühjaks teinud ja kolm minutit hiljem kohale jõudnud turvafirma leiab eest juba rüüstatud äri. Turvakile lõhkumine võtab aga tükk aega ja välistab sellise kiire röövsaagi võimaluse,” kinnitas Teider.

Tema sõnul pakuvad Tallinnas mitmed turvafirmad kilet oma klientidele juba koos muude teenustega.

Ka elumajade aknaklaase saab turvakilega vargakindlamaks muuta, kuid lisaks kaitseb see vigastuste eest, kui keegi peaks kogemata klaasi sisse jooksma. See oht on eelkõige uuemates majades, kus on tihti suured klaasipinnad.

Turvakiledel on UV-filter, mis kaitseb esemeid pleekimise eest. Ruutmeetri hind ilma käibemaksuta on 400—700 kr/m².

Elu- ja äriruumide akendele on võimalik muretseda ka toonitud turvakilesid, millel on päikesekaitseefekt, kuid need maksavad rohkem.