Aken vargakindlaks

allikas www.delfi.ee

Akna kaitsmiseks on õige mitu moodust. Üks võimalus on panna midagi akende ette, alates trellidest kuni läbipaistmatute ruloodeni. Teine võimalus on kasutada turvaelemente, näiteks lukustatavaid aknalinke või suluseid. Kolmas aga teha aken klaasist, mida on raske või lausa võimatu purustada.

Kindel kaitse on trellid, kuid ega koduakna ees need eriti esteetiliselt mõju. Samas on kaasaegsed trellid hoopis nägusamad ja lihtsalt kasutatavad. AS Veepisar pakub näiteks rullitavaid turvatrelle, mis liiguvad üles-alla ja mida tehakse mõõtude järgi. Ruutmeeter maksab 2500 krooni.

Ustele sobivad aga käär-tüüpi trellid, mis liiguvad kõrvale.

“Neid trelle saab kasutada vaateakende puhul, sest nähtavus jääb alles,” tutvustab AS Veepisar tegevdirektor Helju Trilljärv.

Ruloo küll otseselt varga eest ei päästa, kuid kaitseb soovimatu pilgu eest ja on hea abivahend päikese vastu. Ruloosid valmistatakse ka niisugustest materjalidest, mis üldse läbi ei paista. Valik on suur, erinevaid mustreid ja värvitoone väga palju.

Ribakardin kahe klaasi vahele

Lamell- ja ribakardinate kasutamine on õige hõlpsaks tehtud. Nimelt võib neid avada-sulgeda puldiga, nagu televiisorit. Kujutage ette seda mugavust: istute diivanil, päike hakkab telepilti ähmastama ja te vajutate vaid nupule ning päike ongi varjatud. Püstlamellkardinate kaugjuhtimissüsteem, mille komplektis on juhtimispult ja mootor, maksab 4500 kuni 7900 krooni. Hind oleneb kardina laiusest ja kõrgusest.

Ribakardinaid valmistatakse plastikust, alumiiniumist ja puidust. Plastikust ribakardina meeter maksab 77 krooni, alumiiniumist 169 ja puidust 499 krooni. Ka neid tehakse mõõtude järgi.

Alumiiniumribakardinate kaugjuhtimissüsteem, kuhu kuulub juhtimispult ja mootor, maksab 750 krooni.

Alumiiniumribakardinaid saab paigaldada ka klaasi vahele, sel juhul oleneb hind riba värvidest, mustrist, suurusest jne. Lisanduvad reduktori ja nööri stopperi jm tarvikute hinnad.

Habrast klaasi võib kaitsta turvakilega, aga seda on saadaval vaid standardlaiuses 1,5 meetrit ning kui aken on laiem, tuleb kile kokku liimida – see ei jää eriti kaunis. Kuigi AS Glaskeki klaaspaketi müügi tootmiskonsultandi Ruve Osula sõnul kulub turvakile kangiga lõhkumiseks oma 15 minutit.

Pakettakende puhul võib kasutada turvasuluseid ja lukustatavaid käepidemeid. Turvasuluse saab paigaldada ka juba ees olevale aknale, tuleb vaid ühendust võtta sama firmaga, kes aknad paigaldas. Need kaitsevahendid lukustavad aknaraami ega lase sissetungijal akent üheski suunas liigutada.

“Kui kardetakse telliskivi, võiks panna lukustatava käepideme,” arvab OÜ Koduaken müügiinsener Erkki Tepper. Lukk paikneb käepideme sees, näha on ainult võtmeauk. Selle lukustatava käepideme saab 200 krooni eest ja kiviga akna purustanu sealtkaudu sisse ikkagi ei pääse, sest ei saa akent lahti. Turvasulused maksavad 100-150 krooni ühe avaneva osa kohta.

Tugevam klaas

Turva- ehk lamineeritud klaas on kokku lamineeritud ehk lihtsamalt öeldes liimitud kahest või enamast klaasikihist ning kannatab kaugelt tugevamat käsitsemist kui tavaline aknaklaas. Lamineeritud klaasi tugevus oleneb kihtide arvust ja läbimõõdust – mida rohkem ja paksemaid kihte, seda kindlam klaas. Kodumaist lamineeritud klaasi toodavad Elvas AS Elvex ja OÜ Marepleks. Elva firmas Marepleks valmistatakse lamineeritud klaasi kolmes paksuses: mürakindel, löögikindel ja vandalismikindel. Vandalismikindla klaasi purustamine käib ilmselt üle jõu enamikule üritajatest, mürakindel klaas sobib näiteks asutustele, mis paiknevad suure liiklusega teede ääres, või ka suurte elumajade rõdudele.

Armeeritud klaas tähendab raudvõrega klaasi ja sobib eelkõige kõrvalhoonetesse või laoruumidesse, kuna kaunist vaadet läbi selle nautida ei saa. Klaasi hind oleneb paksusest ja kihtide arvust, 1 ruutmeeter 0,6 cm läbimõõduga klaasi maksab 380 krooni ilma käibemaksuta.

Varga rusikalöögi eest päästab kaks kolmemillimeetrist klaasi, aga mida paksem ehk mitmekihilisem klaas, seda rohkem vaeva tuleb näha. OÜ Marepleks juhataja Tõnu Aigro sõnul on Lääne-Euroopas lamineeritud klaasid kohustuslikud alates teisest korrusest, et välistada suure klaasitüki majast välja langemist. Meil oleks seda varaste vastu kindlasti esimesele korrusele vaja. Marepleksi löögikindel ja vandalismikindel sobiksid siia.

Ruve Osula teatel saab lausa kuulikindlat klaasi tellida Soomest ja see võib maksta kuni 3000 Soome marka ruutmeeter.